Co je menstruační kalíšek a jaké má výhody

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka pro ženy, která se v období menstruace zavádí do pochvy a sbírá krev. Jak již název napovídá, tvarem tato pomůcka připomíná pohárek, který je většinou zakončen stopkou pro snadnější manipulaci. Kalíšek se využívá opakovaně, neomezeně, a může zcela nahradit jiné menstruační pomůcky. Podle intenzity menstruace je nutné kalíšek jednou za 4–12 hodin vyjmout, vyprázdnit a omýt, a může se znovu zavést.

1-128046298

Na trhu existuje více tvarů a velikostí menstruačních kalíšků, ze kterých lze vybírat. Při výběru „toho pravého“ kalíšku mohou pomoci určité indicie jako například věk, počet porodů, sportovní aktivita a další. Kalíšek se vyrábí nejčastěji z lékařského silikonu nebo termoplastu. Lékařský silikon je materiál využívaný ve zdravotnictví, protože je pacienty velmi dobře přijímán a prakticky nezpůsobuje alergické reakce. Kalíšek lze používat na noc, při sportu i cestování.

Nespornými výhodami menstruačního kalíšku jsou omezení každoměsíčních finančních výdajů, snížení vyprodukovaného odpadu, zdravotní nezávadnost a snadná údržba.

Výhody menstruačního kalíšku

Využívání menstruačního kalíšku má řadu výhod, které si nyní představíme.

Ekologie

Jelikož lze jeden jediný kalíšek využívat opakovaně a neomezeně i několik let, nevzniká v této době žádný zbytečný odpad, jako je tomu u jednorázových hygienických pomůcek pro ženy – vložek a tampónů. Ačkoliv se Vám může zdát ekologický dopad vložek a tampónů zanedbatelný, používáním kalíšku můžete naší Zemi významně ulevit. Odpadá také vymýšlení „kam s použitým tampónem“ při cestování a v přírodě. Životnost jednoho menstruačního kalíšku je při pravidelném používání při cyklu 5–15 let: tento údaj se liší podle materiálu a jednotlivých výrobců.

Zdraví

Dalším dobrým důvodem pro používání menstruačního kalíšku je zdravotní hledisko. Většina konvenčních jednorázových menstruačních pomůcek je bělena chlorem. Při tomto procesu bělení vznikají nebezpečné látky – dioxiny, které velmi neblaze působí na lidský organismus. Kalíšek neobsahuje žádná bělidla, deodoranty ani superabsorpční látky. Kalíšek krev totiž neabsorbuje, ale sbírá v tekutém stavu, nedochází tudíž k narušení přirozené vaginální vlhkosti. Není známo, že by byl kalíšek spojován se vznikem syndromu toxického šoku. Kalíšek je také vhodný pro ženy s citlivou pokožkou, exematičky i ženy trpící častými vaginálními mykózami.

Pohodlí

Při plavání, sportování a na dovolené u vody se nemusíte obávat, že by Vám z plavek mohla vykouknout šňůrka od tampónu. Kalíšek je zcela skryt uvnitř Vašeho těla, a má hladký, velice dobře snášený povrch, který ze sebe neuvolňuje žádné látky ani částice. Při delších výšlapech a výletování Vám navíc nebudou v batohu zabírat místo krabičky s tampóny nebo balíčky s vložkami. Postačí jeden látkový pytlíček s kalíškem, který příliš místa v batohu nezabere.

Cena

Pokud akceptujeme vyšší počáteční investici, lze z dlouhodobého hlediska vnímat také finanční úsporu jako další výhodu kalíšku. Odpadne Vám totiž každoměsíční nákup tampónů a vložek. Nebudete muset zkoumat, ve které drogerii mají zrovna akci na Vaši oblíbenou značku. S kalíškem navíc nikdy nenastane situace, že byste u sebe neměla čistý tampón nebo vložku a musela rychle hledat večerku.